Długopis Titanum AA998 niebieski
0,91 zł
0,91 zł
4,16 zł
0,45 zł
0,83 zł
0,91 zł
0,30 zł
0,83 zł
2,78 zł
2,91 zł
Artykuły piśmiennicze to tak naprawdę podstawa naszej cywilizacji. Gdy zaczęliśmy zapisywać nasze słowa, a przez to wiedzę i doświadczenia zaczęliśmy budować nasz dorobek cywilizacyjny i kulturę. Dzięki temu mogliśmy czerpać z tego, co zostawili po sobie nasi przodkowie. Z czasem publikacje stały się coraz bardziej rozbudowane, nasze przemyślenia coraz głębsze i bardziej wyspecjalizowane. Dorobek ten zaczęto zbierać i systematyzować. Powstały pierwsze biblioteki, a następnie księgarnie. Dzisiaj, chociaż większość z nas używa komputera to sztuka pisania i kaligrafii jest wciąż żywa. Pisanie w starym stylu jest bardzo satysfakcjonujące i w komputerowym świecie uczy skupienia i cierpliwości.
Na początku wiedzę i doświadczenie ludzkość przekazywała sobie po prostu ustnie. Z czasem jednostki wyspecjalizowały się w zbieraniu i opowiadaniu historii jak np. trubadurzy i bardowie. Powstawały baśnie, mity i legendy. Często rolę edukacyjną przejmowała starszyzna, która miała najbogatsze doświadczenie. Zauważyliśmy jednak, że przekaz ustny nie jest idealny, ponieważ ludzka pamięć jest zawodna, a ludzkie ego chętne do koloryzowania i wprowadzania autorskich zmian w opowiadanych historiach. Z potrzeby utrwalenia wiedzy i ujednolicenia przekazu narodziło się pismo. Pismo było obrazkowe i symboliczne. Nie był to sposób idealny, to jednak kierunek był właściwy. Każdy obrazek lub symbol oznaczał jeden zwrot, lub frazę. Z czasem symbole ewoluowały, znacząc coraz więcej. Aby móc je identyfikować zaczęto układać je w sekwencje. Koło mogło oznaczać słońce, ale jednakowo dzień lub ciepło. W DNA człowieka jest nieustanny rozwój. Pismo również ewoluowało. Każde pojęcie zaczęto zapisywać w sposób fonetyczny. Powstały pierwsze alfabety. Niestety nauka i poznawanie dorobku cywilizacyjnego w dawnych czasach zarezerwowane było tylko dla najwyższych warstw społecznych. Z czasem i to zostało spopularyzowane, a dzisiaj każdy ma dostęp do praktycznie nieograniczonej wiedzy.
Tak skonstruowane pismo i system komunikacji wymagał narzędzi. Narzędzi do zapisywania słów, ale również miejsca, na którym te słowa zapiszemy. W pierwszej kolejności o pomoc zwróciliśmy się do natury. W zależności od kontynentu — każdy używał trochę innych opcji, lecz idea była taka sama. W Europie używano liści drzew oraz kory, w Chinach były to tabliczki drewniane i bambus. Oczywiście nie zatrzymaliśmy się i nasze narzędzia stawały się coraz lepsze, szybsze i trwalsze. W starożytnym Rzymie używano już płótno i kamienia. W kamieniach ryto, a w tabliczki gliniane po zapisie wypalano dla utrwalenia. Ważną rolę w procesie rozwoju artykułów piśmienniczych odegrał Egipt i produkcja papirusu, który był eksportowany wszędzie tam, gdzie był potrzebny. Kolejny przełom to oczywiście Chiny, gdzie wynaleziono papier. Receptura na papier była strzeżona aż przez siedem wieków! Szeroką adaptację tej technologii zawdzięczamy ludności arabskiej, której recepturę na ten produkt wyjawili, zapewne dobrowolnie, jeńcy wojenni.
To na czym zapisywano słowa, miało najważniejsze znaczenie dla narzędzi pisarskie. Musiały być dopasowane do materiału. A zatem na początku, gdy używano kamieni i tablic glinianych, wykorzystywano twardsze materiały, które były ostro zakończone. Do papirusu, pergaminu i płótna używano natomiast trzcinę i pióro. Oczywiście narzędzie były też dostosowane do materiału, którym pisano. W tym przypadku chodzi oczywiście o atrament. Atrament pozyskiwano ze środków naturalnych np. Węgla, który w połączeniu z żywicą i wodą pozwalał na moczenie w nim trzciny i pióra i pisanie. Trzcinki były zgniatane na końcu, aby utworzyć coś w stylu pędzelka, który będzie trzymał atrament.
Ostatnie przełomowe momenty w tej dziedzinie nastąpiły w 1780 roku, kiedy wymyślono metalową stalówkę. Wieczne pióra to wciąż bardzo ważny element naszej kultury, a przede wszystkim elegancja i klasa. Co ciekawe, wieczne pióro, z którego korzystano już w starożytnym Egipcie, powstało wcześniej niż ołówek. O każdym artykule piśmienniczym możesz przeczytać więcej w wybranej kategorii. Następnie, dopiero w 1938 roku, a pełna produkcja już w czasach wojny, powstał długopis, bez którego nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia.
Aktualny rozwój technologiczny pozwala na tworzenie artykułów piśmienniczych o dowolnej formie, kolorze, ze specjalnymi dodatkami i użytecznymi technologiami. Mamy wymazywalne długopisy, atramenty, które nie schną, długopisy wielokolorowe, świecące i grające, a nawet długopisy do pisania w trzech wymiarach.
Współcześnie na artykuły piśmiennicze główną uwagę zwracają uczniowie i studenci, a przez to ich rodzice. Warto zadbać, aby nasze dziecko korzystało z ergonomicznych i jakościowych narzędzi, które wcale nie muszą być drogie. Dodatkowo cienkopisy i narzędzia z tuszem stały się potężnym narzędziem w rękach artystów, którzy doceniają sposób krycia, gładkość poruszania się po papierze i kontrastowość atramentu. Długopisy wykorzystujemy na co dzień, robiąc listy zakupów, szybkie notatki i zapiski. Warto zostawić sobie taką aktywność i nie przenosić wszystkiego do świata cyfrowego. Pozwala to na ćwiczenie naszego umysłu, różnorodność oraz zachowanie dorobku kulturowego i cywilizacyjnego. Znamy również pisarzy i dziennikarzy, którzy wciąż preferują pisać za pomocą artykułów piśmienniczych. To po prostu zupełnie inne uczucie, które warto utrwalać, w końcu mamy to wpisane w naszą tożsamość.
Oferta artykułów piśmienniczych w Brits jest bardzo szeroka. Jeżeli nie wiesz, które artykuły i narzędzie będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie, odezwij się do naszych ekspertów, a z chęcią pomogą Ci w wyborze.