Biuro i Szkoła+

Art & Deco+

Gry i zabawki+

Modelina dla amatorów i profesjonalistów

Charakterystyka modeliny.

Definicje. Poradnik. Porównanie. Modelina, a ciastolina i plastelina.

Każdy z nas zna plastelinę. Dostępne jest jednak również modelina i ciastolina. Czym się od siebie różnią? Jakie korzyści niosą za sobą te materiały? O wszystkim przeczytacie tutaj

Modelina to materiał oparty na żywicy syntetycznej. To, co odróżnia ją od plasteliny i ciastoliny to fakt, że można ją utwardzić. Samo utwardzanie w zależności od zastosowanych żywic syntetycznych może zachodzić pod wpływem podwyższonej temperatury, światła słonecznego, powietrza, a nawet wilgoci. Ze względu na swoją charakterystykę jest używana nie tylko przez amatorów, ale nawet profesjonalistów, którzy modelinę używają do tworzenia rzeźb, czy figurek.

tęcza z modeliny

Dlaczego modelina się utwardza?

Utwardzające właściwości modeliny zawdzięczamy procesowi, który nazywamy sieciowaniem. Wyobraźmy sobie kartkę papieru, która pod wpływem temperatury składa się w trójwymiarowy sześcian. To samo dzieje się z cząsteczkami modeliny. Dwuwymiarowe zamieniają się w trójwymiarową siatkę, zapewniając modelinie utwardzenie.

Do czego modelina?

Modelina może być idealnym rozwojem naszej pasji. Jeżeli szukamy żywych kolorów, które można dowolnie modelować, a później utwardzić, bez dodawania dodatkowych pigmentów i posiadania pieca jak w przypadku gliny to modelina jest idealna. Można ją utwardzić np. w piekarniku. Do wyboru na start mamy masę pięknych kolorów. Pasja ta może rozwinąć się w prawdziwą sztukę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć piękne rzeźby, które swoją formą będą skłaniać do myślenia. Modelina to również bardziej praktyczne zastosowanie – można z niej tworzyć figurki. Najbardziej popularne są te z gier, animacji i filmów, ale możemy puścić wodze naszej wyobraźni i tworzyć modele oparte na naszych wyobrażeniach. Jeżeli dojdziemy do perfekcji, a nasze rzeźby i modele będą się podobały szerszej publiczności, możemy je nawet sprzedawać i uczynić z naszej pasji dodatkowe źródło finansowania.

Różnice pomiędzy plasteliną i ciastoliną

W porównaniu do tych dwóch materiałów modelina jest materiałem syntetycznym, a zatem warto sprawdzić jej skład przed użyciem. Modelina, którą możecie kupić w Brits jest nietoksyczna.

Jeżeli chodzi o same właściwości plastyczne, jest bardzo podobna do plasteliny, lecz trochę twardsza. Tutaj trzeba włożyć trochę więcej siły. Z tego względu modelina będzie idealna dla starszych dzieci i pasjonatów. Chociaż twardsza, to o wiele łatwiej wykonać z niej detale i bardziej szczegółowe rzeźby. O samej plastelinie możecie przeczytać tutaj.

W porównaniu do ciastoliny – podobnie jak ona – można ją utwardzić. Masa solna, chociaż jest na bazie surowców naturalnych, ma jednak pewne mankamenty – jest bardziej podatna na zabrudzenia, a po utwardzeniu jest bardziej krucha, a więc nie do końca nadaje się do zastosowań profesjonalnych. Więcej o ciastolinie znajdziesz tutaj.

czerwonyy zamek z modeliny na niebieskim tle

A wszystko to znajdziecie w Brits

Jeżeli znacie już podstawy modeliny oraz jej różnice pomiędzy innymi materiałami nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć się do rzeźbienia. Wszystkie materiały znajdziecie w Brits. Jeżeli wciąż potrzebujecie pomocy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby porozmawiać z naszymi doradcami i wybrać rozwiązanie najlepsze do Twoich potrzeb