Biuro i Szkoła+

Art & Deco+

Gry i zabawki+

Klasyczny ołówek. Jaki jest najlepszy? Czym jest twardość ołówka?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o najlepszy ołówek. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Najlepiej zatem zacząć od ich zdefiniowania. Do czego używamy ołówka? Jak często? Czy jesteśmy użytkownikami zaawansowanymi, czy dopiero się uczymy?

 szkic twarzy męzczyzny w okularach wykonany ołówkiem

Twardość ołówka

Najważniejszym parametrem w wyborze ołówka jest jego twardość. Rdzeń ołówka to połączenie grafitu i kaolinu. Im więcej grafitu — tym ołówek jest bardziej miękki. Standardowo posiadamy około 20 stopni twardości ołówków. Zaczynamy od ołówków twardych, które oznaczamy literą H (od angielskiego Hard, czyli twardy) aż do 10H/9H - czyli tych najtwardszych. Dalej idziemy w dół aż do samego środka, gdzie znajdziemy HB i F, czyli ołówki pośrednie. Ołówki miękkie oznaczamy literą B (od angielskiego Black), i tak dalej B1, B2, B3 aż do B9.

Dlaczego jednak ołówki miękkie oznaczane są od słowa Black? A no, dlatego, że te ołówki są po prostu ciemniejsze od tych twardych. Grafit w nich ściera się o wiele łatwiej, przez co jego większa ilość pozostaje na papierze. Ołówki twarde natomiast są jaśniejsze, ale za to bardziej precyzyjne, a ich linia jest cieńsza. I tak o to ołówki miękkie doskonale sprawdzą się przy szkicowaniu i cieniowaniu. O wiele łatwiej pokrywa się nimi większe powierzchnie oraz blenduje razem ze sobą. Ołówki twarde to natomiast pisanie oraz rysunek techniczny, gdzie wymagana jest dokładność i precyzja. Ołówki twarde sprawdzają się lepiej do pisania, ponieważ ze względu na swoją twardość musimy temperować je rzadziej. Ołówki miękkie ścierają się szybciej, dlatego musimy temperować je częściej. Z tego względu warto pamiętać o dobrej gumce!

Ołówki w swojej formie powstają od setek lat. W środku grafitowy rdzeń, który pokryty jest drewnem. Aktualnie producenci dopasowują się do rynku i tworzą ołówki z materiałów ekologicznych i recyklingowanych.

Ołówek sprawdzi się również doskonale przy wypełnianiu krzyżówek, sudoku i innych gier logicznych. W tym przypadku żaden błąd nie jest nam straszny! Co więcej, gdy wyposażymy się w ołówek z gumką na końcu — wszystkie błędy możemy błyskawicznie usunąć i poprawić. Ołówek to dobry wybór.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat ołówków, to wszystkie informacje znajdują się w tym artykule. Gdybyś jednak nadal nie wiedział, jaki ołówek będzie idealny dla Ciebie — skontaktuj się z naszymi ekspertami, a na pewno wybierzecie rozwiązanie skrojone do Twoich indywidualnych potrzeb.

TOP 5 Ołówków tradycyjnych.

szkic sowy wykonany ołówkiem

Ołówki Staedtler

Typowy i klasyczny ołówek szkolno — biurowy, który idealnie sprawdzi się w codziennych zastosowaniach. Poznać go można po kontrastowych czarno-żółtych barwach oraz niemieckiej jakości wykonanie. Made in Germany.

Ołówki Stabilo

Świetna jakość w świetnej cenie. W swojej ofercie Stabilo posiada ołówki skierowane zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się w zastosowaniach półprofesjonalnych, gdzie niewymagane są jeszcze ołówki klasy premium.

Ołówki Winsor

Winsor to angielska marka, która po prostu nie zawodzi. Bardzo szeroka oferta i narzędzia dopasowane głównie do artystycznych zastosowań to główna przewaga tejże marki nad innymi. Warto rozważyć również do codziennego zastosowania, jeżeli szukamy czegoś więcej.

Ołowki Titanum

Produkty Titanum dość często pojawiają się w naszych zestawieniach, a to dlatego, że to zdecydowania najlepsza marka klasy ekonomicznej. Titanum oferuję naprawdę dobre rozwiązanie w dobrej cenie.

Ołowki BIC

Ta francuska marka to pewniak! Posiada bardzo rozbudowaną ofertę ergonomicznych ołówków, które co raz częściej tworzone są z ekologicznych i recyklingowanych materiałów. To bardzo dobry wybór, jeżeli cenimy sobie wysoki stosunek ceny do jakości i dbałość o środowisko! Posiadają również specjalną linię KIDS dla dzieci.