Biuro i Szkoła+

Art & Deco+

Gry i zabawki+

Jaki ołówek wybrać? Poradnik i wskazówki. Jaki ołówek jest najlepszy?

Grafit to podobnie jak diament odmiana węgla. Najprawdopodobniej masz go u siebie w domu. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa graphein, co oznacza pisać. Grafit, którym piszemy to nic innego jak nasz stary, dobry ołówek. Ołówków na rynku jest bardzo wiele i służą przeróżnym celom. Jaki jest najlepszy? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ ołówek musimy dobrać odpowiednio do naszych potrzeb. Zacznijmy jednak od początku.

zgnieciona karta papieru na szkicu żarówki wykonanym na białej kartce

Dlaczego ołówek nazywamy ołówkiem? Nazwa pochodzi od pierwszych narzędzi używanych do pisania i rysowania, którym były pręty... ołowiane. Używano również cynkowych i srebrnych. Wszystko zmieniło się w 1564 roku, gdy odnaleziono czysty grafit, który sprawdza się idealnie do pisania i wymazywania. Nazwa ołówek, pochodząca od używanego na początku ołowiu, pozostała i jest używana aż do dzisiaj.

W swojej formie ołówek nie zmienił się od lat. Jego produkcja wygląda bardzo podobnie dzisiaj, jak i kilkaset lat temu. Rdzeniem jest grafit, który w zależności od wersji oprawiony jest w drewno, metal lub plastik. Sam rdzeń to tak naprawdę mieszanka dwóch substancji: grafitu oraz kaolinu. Proporcje tych materiałów decydują o jednej z najważniejszych właściwości ołówka, czyli o twardości. Większy dodatek grafitu powoduje, że ołówek jest ciemniejszy i bardziej miękki. Ołówki twarde to w większość kaolin z dodatkiem grafitu. Jak rozpoznać twardość ołówka? Na szczęście, z tym nie ma żadnych problemów, ponieważ wszystkie ołówki są oznaczone uniwersalną skalą, która obowiązuje w każdym kraju. Ołówki twarde oznaczane są literą H (od angielskiego słowa Hard. Na samym środku mamy ołówek F i HB. Są to ołówki najbardziej uniwersalne i doskonałe do codziennych zastosowań. Następnie mamy ołówki miękkie oznaczone litera B (od angielskiego słowa Black, co oznacza czarny)Jak widać wszystko zgodnie z logiką...;)

Właściwości ołówków

Zaczynamy od ołówków miękkich. Najlepiej sprawdzają się one w przypadku szkicowania i rysowania. Miękkimi ołówkami zaznaczymy delikatne linie, a przede wszystkim doskonale sprawdzą się do cieniowania. Miękkie ołówki łatwiej pokrywają powierzchnie, łatwiej je blendować i mieszać, przez co szkice wyglądają bardziej naturalnie i trójwymiarowo. Ołówki twarde tworzą bardziej zwarte i precyzyjne linie. Nadają się do tworzenia obrysów, akcentowania oraz pisania. Wypełniasz krzyżówkę, a może sudoku lub po prostu rozwiązujesz zadania z matematyki? Ołówki twarde będą tutaj najbardziej sprawdzone. Warto również pamiętać, że ołówki miękkie ścierają się szybciej, przez co musimy temperować je częściej. Ołówki twarde ścierają się wolniej, a więc logiczne rzadziej je temperujemy. Oczywiście istnieje również rozwiązanie dla osób, które temperować ołówka nie chcą. O tym w akapicie poniżej

Ołówki automatyczne

  W tych ołówkach nic nie trzeba temperować, a wymienia się tylko wkłady. To również rozwiązanie najbardziej ekologiczne, bo tak naprawdę zużywamy tylko grafitowe wkłady, a obudowa pozostaje z nami na długi czas. Nie generujemy plastiku, nie używamy drewna. Ołówki te niestety nie posiadają tak rozbudowanej skali miękkości i twardości jak ołówki tradycyjne, to są bardzo precyzyjne. Można wybrać ich końcówkę w milimetrach i ich częściach jak np. 0,35 mm, 0,7 mm czy 1 mm. Ich jedyną wadą może być fakt, że na początku trzeba się do nich przyzwyczaić i wysuwać odpowiednią ilość wkładu, tak aby się nie złamał.  

Dlaczego warto szkicować?

Wśród dostępnych narzędzi ołówek sprawdzi się doskonale do szkicowania. Dlaczego jednak warto szkicować? Przede wszystkim za pomocą kartka i ołówki możemy bardzo szybko przenieść nasze myśli i koncept na papier. Zamienić nasze myśli w rzeczywistość. Krótki spojrzenie pozwoli ocenić, gdzie nasz koncept ma mocne, a gdzie słabe strony. Za pomocą gumki możemy szybko pozbawić go błędów i nieustannie poprawiać nasz projekt. A właśnie dzięki ołówki i same błędy nie są nam straszne. Wszystko można spokojnie poprawiać do czasu, aż jesteśmy zadowoleni. Na samym szkicu możemy zakończyć lub na jego bazie stworzyć obrać, wypełnić go kolorami i farbami. Warto tutaj wspomnieć o rysunku technicznym, gdzie wymagana jest precyzja. W tym przypadku ołówek jest po prostu niezastąpiony.

Ołówek z gumką czy bez?

Trzeba przyznać, że gumki przy ołówkach są najczęściej średniej lub niskiej jakości, to jednak mają szereg zalet. Przede wszystkim są przyczepione do ołowka na zawsze, przez to nigdy nie zapomnimy gumki. Z drugiej strony, jeżeli używamy ołówka w celach amatorskich, nie potrzebujemy lepszych gumek, a więc taka przy ołówku sprawdzi się doskonale do szybkich korekt, przy wypełnianiu krzyżówek i innych zagadek logicznych. Profesjonaliści zatem zapewne skierują swoje oczy w stronę lepszych gumek chlebowych.

Marki ołówków. Jaki ołówek wybrać?

W ofercie Brits znajdziesz ołówki wielu marek. Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakiej klasy ołówek jest nam potrzebny. Do codziennego pisania i amatorskiego szkicowania oraz nauki najlepsze będą ołówki klasy ekonomicznej. Z czasem i rozwojem naszych umiejętności możemy zacząć rozglądanie się za ołówkami klasy premium. Poniżej przedstawiamy listę TOP 5 marek ołówków w Brits:

Ołówki BIC

Ołówki BIC prezentują najlepszy stosunek ceny do jakości. BIC to bardzo popularny producent, a w swojej ofercie posiada już ołówki tworzone z ekologicznych materiałów takie jak seria EVOLUTION. Doskonałe do codziennych zastosowań i na start naszej przygody z rysunkiem

Ołówki Faber-Castell

Te ołówki to ołówki z najwyższej półki Firma Faber-Castell jest jedną z najstarszych firm produkcyjnych na świecie. Swoje doświadczenie i pasję zamykają w wysokiej jakości artykułach piśmienniczych. To ołówki skierowane do osób, które lubią używać produktów o najwyższej jakości lub posiadają już umiejetności w szkicowaniu i rysowaniu

Ołówki Staedtler

Ołowki tej marki są bardzo odporne na złamanie i wytrzymałe w codziennych zastosowaniach, dzięki grafitowi, który jest klejony na całej swojej długości. W trakcie procesu jego produkcji nie używa się materiałów toksycznych. Wysokiej jakości drewno gwarantuje łatwe temperowanie, które długo trzyma kształt.

Ołówki Flamingo

Oferta Ołówków Flamingo jest bardzo szeroka. Znajdziemy tutaj ołówki z serii ART, przeznaczone dla artystów i adeptów sztuki rysowania, którzy w gotowych zestawach w metalowych puszkach znajdą wszystkie twardości ołówków, które niezbędną są do codziennego szkicowania. Flamingo to również ekonomiczne ołówki dla najmłodszych, czy też te trójkątne,którę uczą jak układać palce na ołówku.

Ołówki Titanum

To jedne z najbardziej uniwersalnych ołówkach. Dobre do szkoły, biura, ale również i do rysunku. Często wykorzystywany do rysunku technicznego, ze względu na fakt, że prezentuje dobrą jakość w odpowiedniej cenie. Nie musimy się martwić i spokojnie możemy sprawić sobie zapas tych ołówków, które wystarczą nam do długiej i owocnej pracy. 

 dziewczynka pisze ołówkiem w podręczniku

Jeżeli wciąż zastanawiasz się nad tym, jaki ołówek wybrać, nie zwlekaj i odezwij się do naszych doradców, a na pewno dopasują wszystko do Twoich potrzeb. Ołówki w ruch!