Biuro i Szkoła+

Art & Deco+

Gry i zabawki+

Jaką lalkę wybrać dla swojego dziecka? Wskazówki i porady. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lalki?

Psycholodzy potwierdzają, że lalki odgrywają wazną role w kształtowaniu osobowości dzieci. Nie tylko dziewczynek, ale również i chłopców. Z tego względu wybierając lalkę dla naszego dziecka powinniśmy dobrać ja odpowiednio do naszych potrzeb. Poniżej prezentujemy zalety róźnych typów lalek oraz podpowiemy, która będzie najlepsza.

Warto pamiętać, że lalka to nie tylko zabawa. Fakt, jej główną funkcją jest zabawa, ale w pewien sposób kształtuję ona nasze dziecko. Często lalka staję się największym przyjacielem dziecka, który będzie im towarzyszył przez wiele lat. Lalka często staję się powiernikiem sekretów dziecka i kompanem podróży. Warto wybrać taką, z której nasze dziecko będzie zadowolone.

W trakcie zabawy lalką dziecko wciela się w rolę opiekuna, w ten sposób ucząć się empatii, uwagi i miłości. Dzięki temu nabywają podstawowe umiejętności społeczne, rozwijają słownictwo i wrażliwość. Naśladują rozmowy i sytuację, które zaobserwowały wśród rodziców i dorosłych. Zabawa lalkami interktywni pozwala również na rozwój umiejętności motorycznych, lingiwstycznych i intelektualnych.

W trakcie zabawy z nowym przyjacielem lub przyjaciółką dzieci wyrażają swoje uczucia, potrzeby oraz relacjonuje wydarzenia ze swojego życia i życia dorosłych. Pozwala to na naturalne przeżywanie i uczy umiejętności radzenia sobie z określonymi sytuacjami. Przyglądając się tej zabawie możemy lepiej poznać i zrozumieć swoje dziecko. To naprawdę bardzo wartościowe informacje. Z tego względu nie obawiajmy się, gdy nawet chłopiec chce bawić się lalkami. To nic złego i wcale nie musi oznaczać czegokolwiek. Nasze dziecko po prostu jest ciekawe ludzi i otaczającego go świata. Pozwólmy mu na to. Oczywiście wszystko działa w drugą stronę i jeżeli dziewczynka chce bawić się samochodami i resorakami – nie powinniśmy jej tego bronić. 

trzy zabawki lalki na tle choinki ze światełkami

Rodzaje lalek

Lalki podzielić możemy zgodnie z kilkoma kryteriami, które będą się wzjamenie uzupełniać. Lalki możemy podzielić ze względu na wielkośc, materiał wykonania, funkcje jaką pełnią, lalki z włosami, lalki z ruchomymi elementami, czy lalki interaktywne i dydaktyczne. 

Lalki materiałowe, czyli szmacianki 

Szmacianki wykonane są z miękkiej i przyjemnej w dotyku tkaniny, mają prosty kształt, są lekkie , a dzięki swoim niewielkim rozmiarom idealnie nadają się jako pierwsza lalka dla maluszka. To również najbardziej ekologiczna opcja z tych dostępnych na rynku. Przy zakupie szmacianek dla najmłodszych dzieci warto kupować sprawdzone i popularne marki. Materiały muszą być wysokiej jakości, ponieważ dziecko może lalkę gryźć i mieć stały kontakt ze skórą. 

Lalki dydaktyczne

Lalki tego typu mogą być wykonanę z róźnych materiałów - od plastiku po tkaninę. Najważniejsze, że pełnią one funkcją dydaktyczną dla dziecka. W ten sposób przyczyniają się do rozwoju motoryki i wiedzy dziecka. Dzieci uczą się zapinać guziki, zamki błyskawiczne, zmieniać ubrania i wiązać sznurowadła na konkretnych elementach ubrania. Niektóre lalki dodatkowo mówią i reagują na zmiany. 

Klasyczne lalki

Lalki, które pamiętamy z dzieciństwa. Mogą być wykonane w całości z tworzywa sztucznego lub z materiałów mieszanych. Wśród nich znajdziemy lalki z ruchomymi stawami, zamykanymi oczami czy z pięknymi włosami. Po prostu piękne, o przyjemnym wyrazie, stają się ulubioną zabawką podczas mamusiowych zabaw. 

Lalki interaktywne

Lalki interaktywne wyglądają bardzo realistycznie i przypominają żywe dziecko. Lalki mogą pić z butelki, jeść owsiankę łyżeczką, sikać i robić kupę w pieluszce. Wielu z nich płacze, śmieje się, potrafi wypowiedzieć kilka słów lub prostych zdań.

Lalki interaktywne mają jednak również swoje wady. Oprócz wysokiej ceny i większej wagi gry nie angażuja za bardzo wyboraźni dziecka. To jednak idealna wybór dla malucha, który chce bardziej zaawansowanej lalki i bardziej “życiowego” doświadczenia. 

Lalki księżniczki, wróżki i królewny

To najbardziej klasyczne i znane lalki, a wśród nich kultowa i legendarna Barbie. Księżniczki, wróżki i bohaterki dziecięcych seriali i bajek, mają już kobiece kształty, stylowy makijaż, piękne fryzury. Gry z lalkami imitują prawdziwe życie i sytuacje, których dzieci faktycznie doświadczyły lub chciałyby doświadczyć. Dzięki nim nasze dziecko może się poczuć wyjątkowo i przenieść bajki i baśnie do swojego świata.

Lalki powinny być dostosowane do wieku dziecka

Dzieci lubią bawić się lalkami niezależnie od wieku, ale warto dobrać odpowiednią lalka do wieku naszego dziecka. Lalka, którą bawiła się nasz trzylatka, nie będzie zachwycać siedmiolatki i na odwrót. 

Lalka dla dziecka do 1 roku życia

Dla najmniejszych dzieci najlepszym wyborem jest miękka tekstylna lalka z uroczym wyrazem twarzy, którą dziecko może z łatwością trzymać w rączkach i przytulać. Szmacianki są bezpieczne i nie wywołają podrażnień w trakcie zabawy. 

Lalki dla dzieci od 1 do 3 lat

W wieku 1-3 lat dziecko podczas zabawy lalką powtarza wszystkie czynności troskliwej mamy. Chce karmić lalkę, kłaść ją do snu w łóżeczku, prowadzić w wózku. Wybierz taką lalkę, która na to pozwala. Najlepiej bez akcesoriów, ponieważ mogą być jeszcze za małe. Może to być lalka materiałowa lub winylowa, którą będzie można regularnie kąpać. Nie zapominajmy, że w tym wieku nadal rozwijają się zdolności motoryczne, ruchy dziecka są nadal „niezdarne”, dlatego lalka nie powinna mieć więcej niż 30 cm.   Zaleca się zakup lalki z ubrankami na rzepy, aby dziecko mogło ją samodzielnie ubierać i rozbierać. Jeżeli zadania stawiane przez lalkę będą zbyt trudne - znięchęci to do zabawy i lalka może pójść w przysłowiową odstawkę.

Lalka dla dzieci w wieku od 3 do 4 lat

W tym wieku dzieci lubią rozbierać, ubierać i przewijać lalkę. Zapewniając lalkę, która pozwoli na te aktywności damy naszym dzieciom nie tylko frajdę, ale zapewnimy również rozwój motoryki. Dziewczyny są zainteresowane zabawą w szpital, sklep, przedszkole, fryzjera. Dokładnie kopiują zachowania otaczających ich ludzi, ich wizerunek, styl komunikacji, zachowanie, w najdrobniejszych szczegółach. Pamiętajmy o tym.  Ważny jest rozmiar zabawki : mała lalka nie jest już interesująca dla dziewczynki, ale dziecko nie ma jeszcze dość siły ani doświadczenia, aby poradzić sobie z dużą lalką lub ogromnym misiem. W tym wieku wybierz lalkę, która ma około 25-40 cm, z elastycznymi kończynami, które mogą samodzielnie siadać, oraz ubranka, które dziecko może łatwo założyć i zdjąć lalkę. Lalka musi być nadal w miarę lekka dla dziecka. Trzylatki są już świadome jakich zabawek potrzebują oraz jakimi chcą się bawić. Warto wziąć pod uwagę opinie naszego dziecka. Nie musimy od razu zabierać go do sklepu, ale może warto pokazać kilka modeli lub zaobserwować jaka tematyka interesuje nasze dziecko najbardziej.   Do zabaw Twoje dziecko będzie potrzebowało również innych akcesoriów dla lalki : wanienki, kołyski lub łóżeczka dla lalki, kierownic, apteczki czy zestawu dla fryzjera. Wszystkie akcesoria są dostępne w Brits i można je dopasować indywidualnie do potrzeb naszego dziecka i konkretnej lalki.

Lalki dla dziewczynek powyżej 4 lat

Małe dziewczynki w tym wieku to już praktycznie młode damy świadome swojej płci. Dla nich lalka jest córką. Podczas zabawy dziewczynki naśladują wszystko, co robi ich mama: spacery z wózkiem, kąpiel, usypianie , karmienie, przewijanie , ale także czytanie bajek czy śpiewanie kołysanek. Gry z mamą nabierają realistycznego charakteru dzięki interaktywnej lalce o wyglądzie noworodka , która może jeść, płakać, śmiać się, a nawet z niektórymi rozmawiać.  W tym przypadku lalka może być również przyjaciółką naszego dziecka. Warto zadbać, aby była to przyjaciółka z najlepszych marzeń. Lalki z długimi włosami i pięknymi ubrankami, bogatą garderobą, zamkiem czy domek dla lalek z mnóstwem akcesoriów to dobry wybór. Pozwól poczuć się małej dziewczynce jak księżniczka lub postać z bajki. Tutaj doskonale sprawdzę się lalki Barbie. 

 lalka winylowa w jesiennym klimacie

Czym się kierować przy wyborze lalki?

Lalka to zabawka , która staje się przyjacielem dziecka od pierwszych dni jego życia. Często staję się najlepszym przyjacielem i towarzyszem na długie lata. Z tych powodów warto wybrać tę która będzie najlepsza. Wybierając odpowiednią lalkę możesz znacząco przyczynić się do zdrowego rozwoju swojego dziecka.

  • Zawsze wybieraj lalkę na podstawie wieku dziecka, dla którego ją kupujesz.  Lalka przeznaczona jest przede wszystkim do zabawy, dlatego dziecko musi bez problemu sobie z nią poradzić. Lalka musiposiadać odpowiednią wagę i rozmiar do wieku dziecka.  Nie należy polegać wyłącznie na informacjach podanych na etykiecie lub opakowaniu, gdyż wielokrotnie deklarowana przez producenta granica wieku użytkowania zabawki nie odpowiada rzeczywistości. Ty znasz swoje dziecko najlepiej, wiesz jakie jest duże i co już potrafi, weź to pod uwagę przy wyborze lalki.   Roczne dziecko nie może bawić się dużą lalką , interaktywne funkcje mogą sprawić więcej problemów niż korzyści. Z drugiej strony czteroletnia dziewczynka najprawdopodobniej nie będzie zadowolona z małej tekstylnej lalki. 
  • Przestudiuj informacje na etykiecie  Zawsze uważnie czytaj informacje o materiale, z którego wykonana jest zabawka oraz miejscu jej wykonania. Materiał, z którego wykonana jest zabawka, czy to tworzywo sztuczne, czy tekstylia, nie może zawierać żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia.
  • Zwróć uwagę na jakość.  Jak każda inna zabawka, lalka musi być wysokiej jakości i jak najbardziej bezpieczna do zabawy.  Sprawdź dokładnie wszystkie szczegóły. Ręce, stopy muszą być mocno przymocowane do ciała. Wszystkie części muszą być okrągłe, bez ostrych elementów, o które dziecko mogłoby się skaleczyć.   W przypadku lalek tekstylnych zwróć uwagę na wytrzymałość szwów, jakość materiału, który musi być mocny i nie może odbarwiać się w kontakcie z wodą. Włosy, oczy, nos muszą być mocno przymocowane, aby ich dziecko nie mogło oderwać, ugryźć.   Ubranka dla lalek muszą być dobrej jakości, wykonane z mocnych i przyjemnych w dotyku materiałów, najlepiej bawełny lub wełny. Włosy powinny być przyjemne w dotyku. Mocno osadzony w głowie, aby wytrzymać częste czesanie i stylizację. 
  • Zwróć uwagę na wygląd twarzy i ciała lalki.  Wygląd lalki może wpływać na zachowanie dziecka. Lalki dla dziewczynek w każdym wieku powinny mieć neutralny i naturalny wyraz twarzy, który wywołuje tylko pozytywne emocje.  Lalka z nienaturalnie dużymi oczami i wyrazistymi włosami może wywołać u dziecka strach. Wiele dzieci reaguje bardzo wrażliwie na lalkę ze smutnym wyrazem twarzy. Natomiast agresywna ekspresja może spowodować, że dziecko stanie się złośliwe, a nawet agresywne.   Negatywny wpływ mogą mieć również lalki z wyidealizowanym wyglądaem ciała i twarzy. Takie lalki mogą wywoływać u dzieci kompleksy, a w przyszłości powodować nawet zaburzenia. Wybierajmy lalki o naturalnym wyglądzie i normalnej, zdrowej figurze. Proporcje ciała powinny być naturalne, dlatego unikajmy lalek z dużymi oczami, wciętą talią i dużą głową czy klatką piersiową.
  •  
  • Szanuj wolę dziecka.  Gdy wybierasz lalkę weź pod uwagę zdanie dziecka. Chociaż to może wydawać się oczywiste, czasami o tym zapominamy, a zawód, który możemy spowodować u dziecka może trwać bardzo długo. Przypomnij sobie moment z dzieciństwa, kiedy myślałeś o swojej wymarzonej zabawce, ale dostałeś zupełnie inną, a radość ustąpiła rozczarowaniu i smutkowi.  Radość, którą może dać idealnie dopasowana lalka jest niezastąpiona. Radość, która pozwoli dziecku na komfortowy rozwój i szczęście w przyszłości.  Nie wymieniaj jakości na ilość. 2-3 lalki, które Twoja mała dziewczynka pokocha i o które będzie dbać, wywołają więcej pozytywnych emocji niż 10 lalek rzuconych w kąt.

Jeżeli dalej nie wiesz, która lalka będzie najlepsza dla Twojego dziecka zadzwoń lub napisz do Brits, a nasi doradcy z pewnością pomogą Ci w wyborza, tak aby Ty i Twoje dziecko było jak najbardziej zadowolone.

Ranking najpopularniejszych lalek w Brits: