Biuro i Szkoła+

Art & Deco+

Gry i zabawki+

Koperty. Rodzaje, formaty i oznaczenia. Jakie koperty kupić? Czy można wysyłać kolorowe koperty?

Przechowywanie, wysyłanie, pakowanie. Listy, paczki, przedmioty małe i duże. Koperty przydają się nam w wielu kwestiach. Ich uniwersalność i mnogość zastosowań powodują, że koperty to wciąż jedne z najpopularniejszych opakowań i akcesoriów biurowych.

Istnieje co najmniej kilka typów kopert oraz ich formatów. Zastanawiasz się, jaki wybrać? Czym jest koperta powietrzna? A może czy koperta powietrzna lata? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym poradniku dotyczącym rodzajów i formatów kopert

koperta z logo brits

Koperty ozdobne

Koperty ozdobne to przede wszystkim moc kolorów! Takie koperty wcale nie muszą służyć tylko i wyłącznie celom podarunkowym i ozdobnym. Może warto wprowadzić odrobinę barw do codziennej korespondencji? Gdy Twój odbiorca otrzyma taką kopertę, na pewno zapamięta Cię na dłużej. Warto podkreślić, że do wysyłki nawet Pocztą Polską nie jest wymagana koperta biała. Najważniejsze, aby dane były czytelne! Skorzystajmy zatem z tej możliwości i żyjmy kolorowo! :-) 

Koperty białe

Klasyk. Koperty białe wykonane są z, niespodzianka... białego papieru! Niestety mają pewną wadę — biały papier jest najczęściej wybielany chlorem, który najlepszy dla środowiska nie jest. To, co najważniejsze to takie koperty prezentują doskonały stosunek ceny do jakości, są bardzo uniwersalne i idealnie nadają się do korespondencji oficjalnej i biurowej.

Koperty brązowe/szare

To najbardziej ekologiczna wersja kopert. Najczęściej tworzona z makulatury, niebarwiona, ani niewybielana. Koperty szare przychodzą w różnych rozmiarach i stylach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać kopertę zwykłą szarą, a może koperta szarą powietrzną? Wybór należy do Ciebie.  

Koperty powietrzne

Na początku odpowiemy na najbardziej nurtujące Was pytanie. Czy koperty powietrzne latają? Odpowiedź brzmi... TAK! O ile wyślemy je pocztą samolotową. Żarty żartami, ale tak naprawdę koperty powietrzne to nic innego, jak powszechnie nam znane koperty bąbelkowe. Powietrzne, ponieważ każdy bąbelek ma w sobie powietrze, które skutecznie amortyzuje wszystkie wstrząsy i uciski na naszą kopertę. Koperty te idealnie nadają się do wysyłania małych rzeczy lub tych większych, ale lekkich. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z dropshippingiem lub e-commerce to te koperty na pewną staną się Twoim dobrym przyjacielem.

Samoklejące (SK) czy samoklejące z paskiem (HK), a może BK ?

Nawet koperty mają swoje skróty i sekrety! Co oznacza koperta SK, a co oznacza koperta HK? Oba skróty odnoszą się do kopert samoklejących, lecz posiadają znacząca różnice. Koperty SK to koperty samoklejące, które nie wymagają nawilżania. Wystarczy kopertę zamknąć, docisnąć i gotowe — zamknięta! Koperty te utrzymują swoją trwałość przez około jeden rok. Warto o tym pamiętać. Koperty HK posiadają pasek, który zabezpiecza klej. Przed zamknięciem musimy go ściągnąć. Trwa to trochę dłużej, lecz dzięki temu koperty zachowują swoją samoklejąca właściwość aż do 5 lat! Pozostają jeszcze koperty NK – czyli klejone na mokro. ENKi trzeba zwilżyć, a więc szykujcie języki lub kupcie specjalne zwilżacze, które są również dostępne w Brits. Koniec końców mamy BK, czyli koperty bez kleju. Różnego rodzaju kleje również możecie nabyć w Brits, także to żaden problem, chociaż ich używanie może być trudniejsze. Kwestia tylko, że nie każda koperta musi być zamknięta — czasami chcemy w niej przekazać podarunek lub kartkę — wtedy te bez kleju będą najlepsze.  

Formaty kopert

Poniżej przedstawiamy tabele z dokładnymi wymiarami oraz zastosowaniem najpopularniejszych kopert. Warto pamiętać, że formaty kopert dyktują międzynarodowe normy ISO, dlatego oznaczenia te są uniwersalne. Jedynym wyjątkiem są Stany Zjednoczone, które mają autorskie oznaczenia, które nie mają nic wspólnego z tymi międzynarodowymi.

Format kopertyRozmiaryPrzykłady zastosowania
koperty DL 110 × 220 mm kartka A4 dwukrotnie zgięta
koperty C7   81 × 113 mm  kartka A5 dwukrotnie zgięta
koperty C6 114 × 162 mm kartka A6 lub A4 dwukrotnie złożona
koperty C5 162 × 229 mm Kartka A5 lub A4 złożona na pół
koperty C4 229 × 324 mm kartka A4 lub A3 złożone na pół
koperty C3  324 × 458 mm  kartka A3
koperty C2  458 × 648 mm  kartka A2

Wszystkie niezbędne koperty znajdziesz w Brits. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tej sprawie, zadzwoń lub napisz do nas, a wszystko stanie się jasne dzięki naszym doradcom.