Biuro i Szkoła+

Art & Deco+

Gry i zabawki+

Jakie hobby na jesienne i zimowe wieczory?

Modelarstwo to świetny pomysł!

Wstęp

Złota polska jesień to piękny czas. Piękne opadające liście tworzą niesamowity klimat. Ta pora roku, chociaż śliczna to z czasem coraz zimniejsza i ciemna. Długie wieczory spędzamy zazwyczaj w domu. Z tego powodu wielu z nas może dopadać chandra lub zwykła nuda. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest znalezienie jakiejś pasji, hobby. Taka aktywność pozwala skupić się na działalności kreatywnej, która ma działanie terapeutyczne i odsuwa od nas złe myśli. Wszystkie emocje, które się w nas kłębią, możemy przelać na nasze małe dzieła sztuki. Po prostu warto tworzyć i kreować! Nieważne czy jesteś drugim Picassem, czy podwórkowym malarzem, każda sztuka jest wartościowa. Tym bardziej ta Twoja.

dłonie ubrudzone glinką

Dlaczego modelarstwo?

Modelowanie w glinie niesie za sobą szereg korzyści. Oto kilka najważniejszych z nich:

  • Rozwija nasze zdolności manualne
  • Pozwala się skupić i skoncentrować. Pomaga odzyskać koncentracje
  • Modelowanie w glince działa terapeutycznie. Dotyk i zmysły
  • Satysfakcja z wykonanego dzieła
  • Rozwój kreatywności
  • Sposób wyrazu artystycznego
  • Relaks i odpoczynek od codziennych problemów
  • Zapas prezentów i upominków dla rodziny i znajomych

Dotykanie i modelowanie z glinki to naprawdę bardzo ciekawe zajęcie. Czucie materiału pod palcami ma naprawdę fantastyczne właściwości. Warto spróbować

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy spróbować! Nigdy nie dowiemy się, czy dana dziedzina jest dla nas, dopóki jej zwyczajnie w świecie nie spróbujemy! Nasza pierwsza myśl może być mylna. Modelowanie? Dla mnie? Na pewno nie! Tymczasem pierwsze dotknięcie gliny, pierwsze modele i myk! Zaskoczyło. Okazuje się, że to idealna aktywność dla nas, która przynosi nam dużo satysfakcji.

A zatem wchodzimy na Brits.pl i tutaj znajdujemy asortyment glinkowy. Do wyboru mamy kilka glinek. Glinka samoutwardzająca jest idealna na początek. Nie potrzebujemy dodatkowego sprzętu, glinka samoczynnie staję się twarda po 24 h w temperaturze pokojowej. Oczywiście wszystko zależy od grubości i wielkości modeli, ale fakt, że nie potrzebujemy do tego pieca czy piekarnika to fakt w tym wszystkim najważniejszy. Tak naprawdę do działania potrzebujemy tylko naszych dłoni, ewentualnie odrobinę wody, aby glinkę bardziej uplastycznić. Uważajcie! Za dużo wody i glinka nie stwardnieje!

Pomysły

Modelarstwo to wbrew pozorom pasja dla każdego. Nie musimy od razu być drugim Michałem Aniołem, aby bawić się świetnie, a przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby za kilka lat stać się wielkim artystom. To możesz być Ty! Tylko musisz zacząć! A najlepiej zacząć od glinki samoutwardzającej.

Jeżeli zdecydowaliście, że chcecie spróbować modelarstwa, ale nie wiecie, od czego zacząć, na szczęście mamy Internet!. Na popularnym serwisie z filmami wideo znajdziemy setki, jeżeli nie tysiące poradników, inspiracji i przykładów wykorzystania glinki. Filmy w tym przypadku mają tę przewagę, że wszystko można po prostu zobaczyć. W jaki sposób ukręcić kulkę zrobić kwiatka, czy zwierzaczka. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Gdy modelowanie będzie szło nam już sprawnie, możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest malowanie! W tym przypadku najlepsze będą farby modelarskie lub akrylowe. Pamiętajcie tylko, że te farby nie za bardzo nadają się do kontaktu z żywnością. Jeżeli na naszym modelu patery lub tacy chcemy umieścić np. owoce najlepiej zrobić to bez dodatku farb akrylowych. Malowanie to kolejny krok w rozwoju naszej pasji i zdolności manualnych i artystycznych. Jak widzimy modelowanie to nie tylko rzeźbienie. Z czasem nauczymy się cieniować i malować coraz lepiej, a nasze modele staną się naprawdę realistyczne. Nie zniechęcajcie się za szybko, do wszystkiego potrzeba czasu. Gwarantujemy Wam, że odrobina zapału i cierpliwość dadzą Wam wspaniałe efekty.

filiżanki z glinki kilka sztuk

Jaką glinkę wybrać?

Tak naprawdę nada się każda glinka samoutwardzająca. Większość z nich ma praktycznie takie same właściwości, chociaż różnice czuć pod samym palcem, to jednak z każdej glinki stworzymy model. To na co warto zwrócić uwagę to kolor. Jeżeli będziemy malować nasze modele – to najlepsza będzie biała. Jeżeli nie, do wyboru będzie np. Beżowa lub brązowa, która bez malowania nada kolor naszym modelom. Ważną cechą samej glinki jest również fakt, że nie jest ona droga. Kilogram kupimy już od około 25 złotych. Z kilograma glinki można spokojnie zrobić nawet do 3-4 np. Doniczek średniego rozmiaru, w które włożymy wkład z naszym ulubionym kwiatem. Idealne urozmaicenie naszej przestrzeni.

Skoro wiecie już, dlaczego warto mieć hobby i dlaczego modelowanie może być dobrym wyborem – nie ma na co czekać. Do dzieła! Jeżeli mimo wszystko nadal macie wątpliwości — odezwijcie się do Brits, a nasi eksperci podpowiedzą najlepsze rozwiązanie do Waszych potrzeb