Plastelina Flamingo 12 kolorów
8,57 zł
8,57 zł
16,73 zł
4,84 zł
7,12 zł
8,87 zł
9,16 zł
8,19 zł
9,82 zł
6,59 zł
Każdy z nas zna plastelinę. Dostępne jest jednak również modelina i ciastolina. Czym się od siebie różnią? Jakie korzyści niosą za sobą te materiały? O wszystkim przeczytacie tutaj
Plastelina jaka jest, każdy widzi, ale czym jest tak naprawdę? Plastelina to wazelina z dodatkiem kredy i kwasów tłuszczowych. To podstawowe i najczęściej używane surowce, to jednak sam skład plasteliny może się różnić. Czasami zawiera glinę, wosk lub oliwę. Najważniejsze, że jest to nietoksyczna masa plastyczna, którą z łatwością możemy modelować i układać według własnego pomysłu pod wpływem temperatury naszego ciała, a dokładniej dłoni. Warto pamiętać, że plastelina pozostawiona nawet na długi czas w temperaturze pokojowej, nie twardnieje na zawsze. Plastelina, dzięki dodatkom w postaci pigmentów, dostępna jest w wielu kolorach. Często używana w przedszkolach, ponieważ rozwija zdolności manualne oraz wyobraźnię przestrzenną. Oprócz tego plastelina jako materiał posiada kilka zalet:
Do miana wynalazcy plasteliny pretendują dwie osoby. Pierwsza z nich to monachijski aptekarz Franz Kolbe, który najprawdopodobniej plastelinę wynalazł w 1880 roku. Bardziej udokumentowana historia to historia drugiego pretendenta, czyli Williama Harbutta. William to pochodzący z Anglii nauczyciel rzeźbiarstwa. Poszukiwał on materiału, który będzie posiadał właściwości gliny, lecz będzie nadawał się do wielokrotnego użytku. Byłoby to dla niego doskonała pomoc w nauce rzeźbiarstwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby te dwie osoby wpadły na ten pomysł niezależnie od siebie.
Plastelinę natomiast można utwardzić w mniejszym lub większym stopniu poprzez umieszczenie jej w zamrażalniku na kilka godzin.
Dostępne są również inne materiały, o których przeczytacie, klikając tutaj, aby przeczytać o ciastolinie lub tutaj, aby przeczytać o modelinie.
Ciastolina to masa plastyczna oparta na mące wodzie i soli. Z tego względu jest również powszechnie znana jako masa solna. Podobnie jak plastelina jest to masa nietoksyczna, lecz w przeciwieństwie do niej jest o wiele mniej odporna na zabrudzenia oraz pozostawiona w temperaturze pokojowej – wysycha i nie nadaje się do ponownego użytku.
Modelina oparta jest na syntetycznych żywicach, które pod wpływem temperatury, powietrza lub światła utwardza się. Jest to materiał, który jest twardszy od plasteliny, przez co wymaga użycia większej siły, dlatego nie nadaję się dla najmłodszych. Ze względu na swoje właściwości znajduję również zastosowanie w celach profesjonalnych. Jeżeli myślimy na poważnie o rzeźbieniu ,warto zacząć używać modeliny.
Jak najbardziej tak! Jak widzimy na przykładzie zdjęcia powyżej, nie powinniśmy dyskryminować żadnego medium! Dzieła z plasteliny mogą być sztuką! Jeżeli taki materiał odpowiada nam najbardziej — nie wstydźmy się tego. Najważniejsze są efekty i nasz zamysł. Piękne rzeczy zawsze będą piękne niezależnie od tego, z czego są zrobione!
Jeżeli już znasz podstawowe różnice i zastosowania poszczególnych materiałów, czas się wziąć do pracy! Wszystkie niezbędne składniki znajdziesz w Brits. Jeżeli potrzebujesz pomocy, odezwij się, a na pewno dopasujemy rozwiązanie idealne dla Ciebie.