Biuro i Szkoła+

Art & Deco+

Gry i zabawki+

Czym są pastele?

Jak rysować pastelami? Jakie są rodzaje pasteli?

Definicja i poradnik. Pastele olejne

Pastele to kolorowy sztyft. Kolorowe pigmenty są połączone spoiwem. Jest to medium, które znane jest już co najmniej od XV wieku, gdzie zaczęto je szeroko używać. W XVIII wieku pastele były bardzo popularne, zwłaszcza wśród portrecistów ze względu na swoje właściwości. Z czasem straciły swoja popularność, aby wrócić do łask w XIX i XX wieku. Sama nazwa pochodzi od znanej każdemu pasty, czyli włoskiego ciasta. Pastele, które były wtedy stosowane, to pastele suche. Pastele olejne powstały dopiero w 1920 roku w Japonii, gdzie w trakcie eksperymentów i mieszania kolorowych pigmentów z woskiem i olejem.

Pastele niejako łącza malarstwo i rysunek. W formie przypominają kredki, natomiast na papierze, czy płótnie zachowują się bardziej jak farby. Jednak w ich przypadku najlepiej sprawdzi się papier lub płótno, które jest szorstkie. Taka powierzchnia sprawi, że pastele będą się ścierać, przez co łatwiej będą pokrywać powierzchnie

Ze względu na swoje właściwości, aby utrzymać efekt pasteli, niezbędne jest nałożenie fiksatywy, czyli substancji, która zabezpieczy nasze dzieło sztuki. W Brits dostępna jest np. fiksatywa w sprayu, która jest bardzo wygodna. Wystarczy równomiernie nałożyć ją na nasz obraz i gotowe. Nie wpływa ona również na kolory. Niektóre fiksatywy zawierają specjalne substancje, które jeszcze bardziej uwypuklają kolory.

W Polsce z pasteli korzystali również znani artyści tacy jak Wyspiański i Witkacy. To bardzo uniwersalne i wdzięczne medium, dlatego warto je poznać.

malowanie pastelami przez mężczyznę

Pastele olejne, a suche. Jakie dla dziecka?

Na start polecamy pastele olejne. To zdecydowanie żywsze kolory. Cechuje je również łatwiejsze użycie, ponieważ nie trzeba ich tak mocno przyciskać. Pastele suche natomiast łatwiej dostosować ze względu na szeroki asortyment grubości.

Jak rysować pastelami?

Pastele olejne pozwalają na nakładanie grubszych warstw. Natomiast nakładanie warstwa po warstwie powoduję, że kolory się mieszają. Daję to dużą swobodę w tworzeniu dzieła. Pastele suche natomiast łatwo rozcierać, chociażby palcem, co też ma swoje zalety i pomaga tworzyć np. płynne cienie.

A więc krok po kroku:

  • Zaczynamy od wyboru papieru. Najlepiej taki, który jest ziarnisty, aby pastele mogły się dobrze przyczepić
  • Następnie miękkim ołówkiem, tak aby nie przebijał przez pastele, tworzymy szkic naszego dzieła
  • Zaczynamy nakładać pastele. Wyobraźmy sobie nasze dzieło. Najpierw kolory najciemniejsze, a później coraz jaśniejsze. Warto używać szybkich i energicznych ruchów.
  • Tam, gdzie to potrzebne, rozmyj pastele palcami lub watą, dla lepszego efekty, rozmycia czy też połączenia kolorów
  • Proces powtarzamy, aż do uzyskania finalnego dzieła

Nie zniechęcajmy się jeżeli na początku nie poradzimy sobie z tym medium. Jak wszystko, ich poznanie wymaga czasu. Każda kolejna próba będzie coraz lepsza. Trening to podstawa. Z czasem poczujemy się jak najlepsi renesansowi portreciści, którzy za pomocą tego medium tworzyli foto realistyczne obrazy. To możliwe. Warto pamiętać, że używali oni pasteli suchych.

Polecamy pastele olejne firmy Pentel, która swoją renomę rozpoczęła od produkcji właśnie tego medium. Jaka sama nazwa wskazuje. To są naprawdę jedne z najlepszych pasteli dostępnych na rynku, które będą świetne zarówno dla początkujących, jak i amatorów

kompozycja pastelowa abstrakcja

Pastele suche

W przypadku pasteli suchych kolory nakładamy osobno. Łączyć je można za pomocą specjalnych wiszerów, które ułatwiają tą czynność.

Pastele suche dzielą się na 3 podstawowe rodzaje

  • Pastele twarde
  • Pastele miękkie
  • Pastele w kredce

Chociaż pastele suche to mniej intensywne kolory, efekty ich pracą mogą wydawać się bardziej realistyczne.

W Brits znajdziecie praktycznie każdy typ pasteli. Warto wypróbować, które z nich odpowiadają Tobie najlepiej. To nie tylko wymienione wyżej różnice, ale również to jak Ty czujesz się, używając ich. Tak naprawdę zarówno pastelami suchymi, jak i olejnymi można uzyskać piękne i wspaniałe efekty. Wszystko zależy od Ciebie.