Biuro i Szkoła+

Art & Deco+

Gry i zabawki+

Farby akrylowe. Czym są? Jak ich używać?

Farby akrylowe to doskonały pomysł na początek przygody z malowaniem obrazów

Każdy powinien spróbować namalować swój obraz, zacznij od farb akrylowych!

Farby akrylowe to kolorowe pigmenty, które są zawieszone w żywicy poliakrylowej. Produkowane są na bazie wody, dzięki temu można je wodą rozcieńczać. O zaletach tej cechy w następnym akapicie. Farby akrylowe nie są toksyczne, dlatego nadają się do wielu zastosowań. Można nimi malować nie tylko na płótnie, ale również papierze, drewnie czy ceramice. To czyni z nich bardzo uniwersalne medium.

farby akrylowe na pędzlu

Jak korzystać z farb akrylowych

Farby akrylowe, które powstają na bazie wody, mogą też być nią rozcieńczane. To ogromna przewaga, chociażby w porównaniu do farb olejnych, gdzie trzeba używać np. terpentyny. Można powiedzieć, że farby akrylowe i plakatowe też się rozcieńcza wodą, ale one mają zupełnie inne właściwości. Farby akrylowe to tak jakby farby olejne, które możemy rozcieńczać wodą. Posiadają ich właściwości, ale łatwiej je używać. Efekt jest bardzo podobny, chociaż są pewne różnice

Jak malować farbami akrylowymi?

Zaczynamy od płótna. Na początek najlepiej wybrać takie, które już posiada warstwę gruntu. Jeżeli nie, warto taką czynność wykonać samodzielnie. Następnie wykonujemy szkic naszego obrazu. Najlepiej użyć do tego twardego ołówka, który jest jaśniejszy i nie będzie go widać pod warstwami farb. Zaczynamy od nakładania warstw. W przypadku farb akrylowych możemy nakładać farby na mokro i łączyć je ze sobą już na płótnie. Trzeba pamiętać, że farby szybko wysychają! Dlatego pracujemy i mieszajmy niewielkie ilości farb. Dokładając je następnie porcjami. Aby farby nie wysychały tak szybko można je delikatnie zraszać wodą.

Co lepsze? Farby akrylowe czy olejne

Naszym zdaniem lepsza są farby akrylowe. Przede wszystkim są bardziej przyjazne dla środowiska. Po drugie łatwiej z nimi pracować, można rozcieńczać je wodą. Nie wymagają dodatkowych rozpuszczalników i nie są toksyczne. Po całym procesie łatwo je zmyć i umyć wszystko wodą!

Czy znani malarze używają farb akrylowych?

Jak najbardziej tak! Wielcy malarze tacy jak Mark Rothko używali farb akrylowych. Jego obraz wykonany farbami akrylowymi został ostatnio sprzedany za 82 miliony dolarów! Farby akrylowe to nie tylko on. Jednym z wielkich propagatorów farb akrylowych był również Andy Warhol, który uwielbiał ich żywe i neonowe kolory. Poniżej lista artystów, którzy używali farb akrylowych:

  • David Hockney
  • Andy Warhol
  • Mark Rothko
  • Jean-Michel Basquiat
  • Roy Lichtenstein

Jeżeli chcesz być jak jeden z nich – najważniejsze to musisz zacząć! Kup zatem farby, których asortyment w Birts jest bardzo szeroki i do dzieła! Jeżeli już malujesz, to przede wszystkim nie zniechęcaj się! Pozostań wierny sobie, oglądaj najpiękniejsze dzieła sztuki i twórz. Wytrwałości i piękna!

przykładowy obraz wykonany farbami akrylowymi